R. Pažemecko savaitė: gavo dovanų 17 mln. eurų vertės akcijų ir iškart jų neteko

Vilnius, birželio 19 d. Didžiausias „Žemaitijos pieno“ akcininkas Algirdas Pažemeckas tęsia manipuliacijas tarp šeimos narių dovanojamomis „Žemaitijos pieno“ akcijomis, taip bandydamas išvengti milijoninių mokesčių, praneša Investuotojų asociacija.

65-erių A. Pažemeckas birželio 12 dieną savo 40-mečiui sūnui Robertui Pažemeckui birželio 12 dieną „padovanojo“ beveik 11 mln. vienetų „Žemaitijos pieno“ akcijų, kurios tos dienos biržos kaina vertos apie 17 mln. eurų.

Tačiau „Žemaitijos pieno“ generalinis direktorius R. Pažemeckas multimilijonieriumi buvo neilgai – 23,7 proc. “Žemaitijos pieno“ akcijų paketą birželio 14 dieną perdovanojo savo mamai Danutei Pažemeckienei. Tai penktadienį pasibaigus darbo laikui „Žemaitijos pienas“ pranešė per NASDAQ Vilnius biržą.

„Akivaizdu, kad toks akcijų sukimas ratu neturi jokios ekonominės logikos. Įtariame, kad pagrindinis tokių „dovanų“ tikslas – pasididinti akcijų mokestinę savikainą ir taip išvengti milijoninių mokesčių, jeigu akcijos vėliau būtų perleistos. Valstybinė mokesčių inspekcija turėtų taikyti turinio viršenybės prieš formą principą ir mokesčių tikslais tokių sandorių nepripažinti“, – sakė Investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas Vytautas Plunksnis.

Akcijos tarp artimų giminaičių dovanojamos be mokesčių, tačiau pas dovanų gavėją užfiksuojama tos dienos rinkos vertę atitinkanti savikaina. Panašių dovanojimo sandorių „Žemaitijos piene“ buvo ir anksčiau. Pavyzdžiui, 2005 metais A. Pažemecko giminaitė Ona Šunokienė buvo gavusi dovanų 14,24 proc. „Žemaitijos pieno“ akcijų, kurios vėliau palaipsniui atsidūrė Pažemeckų rankose.

„Anksčiau smulkieji „Žemaitijos pieno“ akcininkai kėlė klausimus, kokiu būdu iš „Žemaitijos pieno“ „dingsta“ pinigai, kurie vėliau „atsiranda“ A. Pažemecko įmonėse. Nauji sandoriai rodo, kad siekiama pasipelnyti ne tik nuvertinant 3 tūkst. „Žemaitijos pieno“ akcininkų akcijas, bet ir vengiant mokesčių į visos Lietuvos biudžetą. Esame subūrę 11 proc. “Žemaitijos pieno“ akcininkų grupę, kuri reikalaus išsamaus „Žemaitijos pieno“ veiklos tyrimo“, – sakė V. Plunksnis.