Ilgalaikiam taupymui – investicinės sąskaitos

Vilnius, gruodžio 20 d. Pensijų sistemos analizę atlikusi Investuotojų asociacija siūlo nustatyti, kad ilgalaikiams tikslams savarankiškai investuojantys žmonės turėtų geresnes sąlygas kaupti lėšas senatvei.

“Pastaruoju metu kalbama apie pensijų sistemos reformą, skatinant žmones pensijai kaupti papildomai. Manome, kad tą darant reiktų užtikrinti daugiau alternatyvų, nes dabar rinkoje veikia tik trys trečios pakopos pensijų fondus siūlančios bendrovės, o gyvybės draudimo bendrovių produktai dėl didelių administracinių mokesčių yra brangūs”, – sakė Investuotojų asociacijos valdybos narys Dominykas Vanhara.

Pasak jo, tą galėtų užtikrinti investicinė sąskaita, į kurią pervedamoms lėšoms ir būtų suteikiama galimybė susigrąžinti iki 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio, kaip tai yra investuojant į trečios pakopos pensijų fondus ar gyvybės draudimo produktus. Mokesčius žmogus mokėtų tik išsiėmęs pinigus vartojimui, o sulaukus pensinio amžiaus jie būtų neapmokestinami.

„Panaši sistema veikia Estijoje, taip pat žmonės skatinami kaupti pensijai Didžiojoje Britanijoje ar JAV. Manome, kad žmonės yra pribrendę savo investicijas pasirinkti savarankiškai“, – sakė D. Vanhara.

Pasak jo, dabartinė riba, iki kurios skatinamas privatus kaupimas, yra 2 tūkst. eurų. „Tai – maža suma, tačiau geriau negu nieko“, – sakė D. Vanhara.

Investuotojų asociacijos pasiūlymai keisti Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą išsiųsti Finansų ministerijai, Lietuvos bankui, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, Seimo Biudžeto ir finansų komitetui.

Siūloma nustatyti, kad investicinėje sąskaitoje gyventojai galėtų pirkti Baltijos bei užsienio šalių biržose kotiruojamas akcijas, obligacijas, investicinius fondus bei kitas finansines priemones, išskyrus itin rizikingas išvestines finansines priemones.

„Tikimės, kad svarstant pensijų sistemos reformą, šie pasiūlymai bus išgirsti“, – sakė D. Vanhara.

Lietuvos banko duomenimis, į trečios pakopos pensijų fondus 2017 m. birželio pabaigoje buvo investavę 55 tūkst. žmonių. Pasak D. Vanharos, atsižvelgiant į demografines prognozes, bei vis ilgėjant pensiniam amžiui, savarankiškai taupyti turėtų kiekvienas dirbantysis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *