Prašymas supirkti Latvijos įmonės akcijas – iš Lietuvos

Lietuvos Investuotojų asociacija prašo, kad Latvijos finansų ir kapitalo rinkos komisija įpareigotų laivų statyklos “Rigas kugu buvetava” kontrolinio paketo savininką Vasilijų Melniką paskelbti oficialųjį pasiūlymą likusioms akcijoms supirkti.

“Gavę skundų iš kelių asociacijos narių, Latvijos rinkos priežiūros institucijai dar birželį pranešėme, kad pagrindinis “Rigas kugu buvetava” akcininkas kartu su susijusiais asmenimis valdo kontrolinį akcijų paketą, tačiau nėra teikęs siūlymo likusioms įsigyti likusias akcijas, nors tai padaryti įpareigoja įstatymai”, – sakė Investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas Vytautas Plunksnis.

Pasak jo, Latvijos reguliatorius atsakė, kad šiuo klausimu pradėtas tyrimas dar nėra užbaigtas.
“Faktai, kad “Rigas kugu buvetava” kontrolė priklauso V. Melnikui – akivaizdūs, todėl tikimės, kad iš šio akcininko bus atimta teisė balsuoti įmonės akcininkų susirinkimuose, o jis pats bus įpareigotas supirkti smulkiųjų akcininkų akcijas”, – tvirtino V. Plunksnis.

Viešai skelbiami duomenys rodo, kad “Rigas kugu buvetava” vadovas V. Melnikas valdo įmonę “Remars-Riga”, kuriai priklauso 49,86 proc. “Rigas kugu buvetava” akcijų. Dar 0,23 proc. “Rigas kugu buvetava” kapitalo priklauso V. Melniko žmonai Irinai.

“Akcijų turi ir kiti “Remars-Riga” valdybos nariai, todėl akivaizdu, susiję asmenys kontroliuoja daugiau kaip 50 proc. “Rigas kugu buvetava”. Latvijos finansų ir kapitalo rinkos komisijos sprendimas parodys, kaip šalyje laikomasi Europos Sąjungos direktyvų”, – tvirtino V. Plunksnis.
Jo teigimu, smulkieji akcininkai laukia oficialaus pasiūlymo tam, kad galėtų realizuoti savo turimų „Rigas kugu buvetava“ akcijų vertę. 2012 metais „Rigas kugu buvetava“ gavo 184,3 mln. latų pajamų, tačiau uždirbtas pelnas siekė tik 155 tūkst. latų.

Pagal Latvijos įstatymus, oficialus pasiūlymas turi būti skelbiamas už kainą, kuri ne mažesnė nei akcijų buhalterinė vertė, kuri 2012 metų pabaigoje siekė 2,05 lato. „Rigas kugu buvetava“ akcijų kaina biržoje pastaruoju metu svyruoja apie 0,35 lato.

„Skirtumas tarp šių kainų rodo, kad pasitikėjimas įstatymų viršenybe Latvijoje yra menkas, todėl smulkiesiems akcininkams palankus Latvijos finansų ir kapitalo rinkos komisijos sprendimas yra itin svarbus kapitalo rinkos plėtrai“, – sakė V. Plunksnis.

Pasak jo, Lietuvoje smulkiųjų akcininkų teisės gerbiamos labiau. „Smulkieji akcininkai pasiekė, kad būtų supirktos „Dvarčionių keramikos“, Panevėžio statybos tresto akcijos, kur kontrolės situacija buvo panaši į „Rigas kugu buvetava“ atvejį“, – sakė V. Plunksnis.

Investuotojų asociacijos pastangomis taip pat pavyko pasiekti, kad Rusijos koncernas „Eurochem“ padidintų „Lifosos“ akcijų kainą 15 proc. ir maždaug 2 tūkst. smulkiųjų akcininkų papildomai išmokėtų 5,7 mln. litų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *