Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nagrinės ginčą, kur turi būti nagrinėjami ieškiniai dėl akcijų išpirkimo

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas priėmė nagrinėti smulkiųjų akcininkų skundą dėl to, ar ginčai dėl Lietuvos bendrovių privalomojo akcijų išpirkimo kainos turi būti nagrinėjami mūsų šalyse ar ten, kur įsikūręs pagrindinis akcininkas.
„Ši byla svarbi visų Lietuvos bendrovių smulkiesiems akcininkams, nes ginčai užsienyje yra brangūs, todėl gynyba taptų iš esmės neįmanoma“, – sakė Investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas Vytautas Plunksnis.
Lietuvos apeliacinis teismas rugsėjo viduryje paliko galioti Klaipėdos apygardos teismo sprendimą, kuriuo smulkiesiems keltų bendrovės „DFDS Seaways” akcininkams, nesutinkantiems su Danijos bendrovės DFDS pasiūlyta akcijų išpirkimo kaina, pasiūlyta į teismą kreiptis pagal atsakovo buveinę – Danijoje.
Smulkiesiems akcininkams atstovaujanti advokatų kontoros „Noor” advokatė Daiva Ušinskaitė-Filonovienė teigė, jog ginčų, kai šalys yra skirtingose Europos Sąjungos narėse, teismingumo klausimas jau buvo nagrinėtas ir Europos Sąjungos Teisingumo Teisme. „Šis teismas, kurio išaiškinimai privalomi ir Lietuvai, yra nusprendęs, kad ginčus turi spręsti tos šalies, kurioje registruota bendrovė, dėl kurios akcijų išpirkimo kilo nesutarimų, teismas. DFDS atveju tokia šalis yra Lietuva“, – sakė D. Ušinskaitė-Filonovienė.
2022 metų lapkritį Lietuvos Respublikos Seimas pakeitė Akcinių bendrovių įstatymą, kuriuo nustatė, jog daugiau kaip 95 proc. nelistinguojamos įmonės akcijų įsigijęs investuotojas gali reikalauti, jog smulkieji investuotojai privalomai parduotų turimas akcijas. Tokia tvarka listinguojamoms bendrovėms galioja jau daugelį metų ir visi ginčai iki šiol vyko Lietuvoje. Akcininkai, jau turėję 95 proc. akcijų iki šio įstatymo įsigaliojimo, inicijuoti privalomą išpirkimą gali iki 2023 metų lapkričio 30 dienos. Danijos bendrovė DFDS privalomą „DFDS Seaways“ išpirkimo pasiūlymą baigė įgyvendinti 2023 metų liepą. Už akcijas pasiūlyta po 0,63 euro, visą įmonę vertinant 207 mln. eurų, kai vien įmonės nuosavas kapitalas siekia 262,6 mln. eurų.
Su per maža akcijų supirkimo kainą nesutinkantys 5 smulkieji akcininkai pateikė ieškinį Klaipėdos apygardos teismui. Šiam atsisakius priimti ieškinį, sprendimas buvo apskųstas Lietuvos apeliaciniam teismui, tačiau šis taip pat palaikė poziciją, jog ginčas turi vykti Danijoje.
Investuotojų asociacija yra didžiausia smulkiuosius investuotojus vienijanti organizacija Lietuvoje. Daugiau informacijos – www.investuotoju.lt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *