Mažai kas žino, kad vienas populiariausių mineralinio vandens prekės ženklų „Tichė“ anksčiau priklausė pieno perdirbimo įmonei „Žemaitijos pienas“, turinčiai daugiau kaip 3 tūkst. smulkiųjų akcininkų. Šiuo metu šis turtas priklauso tik Algirdui Pažemeckui – ilgamečiam „Žemaitijos pieno“ vadovui ir valdybos pirmininkui.
Investuotojų asociacija apžvelgia, koks likimas gali laukti ir „Žemaitijos pieno“ smulkiųjų akcininkų, jeigu A. Pažemeckas įgyvendintų įžūlų planą trauktis iš biržos, akcininkams sumokant gerokai mažesnę kainą, nei tikroji akcijų vertė.
2004 metais “Žemaitijos pieną”, pagrindinio akcininko A. Pažemecko balsais buvo nuspręsta suskaidyti į dvi įmones, mineralinio vandens “Tichė” gamybą, “Klaipėdos pieną” bei “Šilutės Rambyną” bei kilnojamąjį turtą perduodant naujai bendrovei “Žemaitijos pieno investicija”, kurios akcijos nebuvo įtrauktos į biržą, nors kurie investuotojai ir prisimena tokius “Žemaitijos pieno” pažadus.
Reorganizuodamas įmonę, A. Pažemeckas gynėsi nuo investicijų grupės “Hermis Capital” bei jo portfelio įmonės “Rokiškio sūris”, kurie buvo sukaupę daugiau kaip 10 proc. “Žemaitijos pieno“ akcijų ir puoselėjo mintis sujungti „Rokiškio sūrį“ ir „Žemaitijos pieną“.
Vėliau “Rokiškio sūris“ pasitraukė tiek iš „Žemaitijos pieno“, tiek iš „Žemaitijos pieno investicijos“ akcininkų. O kas atsitiko su smulkiaisiais?
„2008 metais A. Pažemecko sprendimu buvo nuspręsta padidinti „Žemaitijos pieno investicijos“ kapitalą net 3 kartus. Smulkieji, “Valstiečių laikraštyje” neperskaitę pranešimo apie už nominalią vertę didinamą kapitalą, emisijoje nesudalyvavo, todėl jų dalis drastiškai sumažėjo.
“Tai rodo, kas po delistingavimo gali atstikti su “Žemaitijos pienu”. Panašu, kad vienintelis A. Pažemecko tikslas – pačiam užvaldyti turtą, paminant 3 tūkst. smulkiųjų akcininkų interesus“, – sakė Investuotojų asociacijos valdybos pirmininkas Vytautas Plunksnis.
Pasak jo, Investuotojų asociacija neseniai Ūkio ministerijos apklausoje palaikė siūlymą sugrąžinti oficialius siūlymus pasikeitus įmonių kontrolei ir nelistinguojamose įmonėse.
Nors ir koncentruodamas „Žemaitijos pieno investicijos“ kontrolę, dalį turto A. Pažemeckas nusprendė valdyti vienas – 2008 metais sau pardavė 100 proc. “Tichės“ mineralinį valdenį gaminančios „Baltijos mineralinių vandenų kompanijos“ akcijų. Iš šio sandorio ir „Šilutės Rambyno“ akcijų pardavimo patirta 1,846 mln. eurų nuostolių.
„Žemaitijos pieno“ valdyba yra paskelbusi, kad siūlo akcininkams trauktis iš biržos – tai esą leistų sutaupyti 35 tūkst. eurų per metus. Tiesa, žalos įmonei dėl pablogėsiančio įvaizdžio užsienio rinkose „Žemaitijos pieno“ valdyba nevertino.
„Žemaitijos pieno“ kapitalizacija kaina, kurią A. Pažemeckas gali pasiūlyti smulkiesiems akcininkams (0,763 euro už akciją) siekia vos 35,3 mln. eurų. 2015 metų pabaigoje „Žemaitijos pienas“ turėjo 10,2 mln. eurų grynųjų pinigų, o įmonės trumpalaikis turtas sudarė net 50,4 mln. eurų.
Pasak V. Plunksnio, 2015 metais „Žemaitijos pieno“ pinigų srautas iš pagrindinės veiklos sudarė 15,5 mln. eurų. Atsižvelgiant į stiprius prekės ženklus bei kainas, kurios už tokias įmones mokamos Vidurio ir Rytų Europoje, „Žemaitijos pieno“ vertė parduodant įmonę strateginiam investuotojui galėtų siekti 120-150 mln. eurų, arba 2,6-3,2 euro už akciją.
Investuotojų asociacija šiuo metu buria investuotojus, kovosiančius dėl sąžiningos „Žemaitijos pieno“ akcijų kainos. Norint prisijungti prie grupės, reiktų parašyti elektroniniu paštu info@investuotoju.lt, nurodant turimą akcijų kiekį.