„Ignitis grupė“ ESO akcijas turėtų supirkti už turto vertę, pagal kurią nustatomi elektros tarifai

Vilnius, lapkričio 26 d. Iš biržos delistinguojamos Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) akcijos turėtų būti superkamos už turto kainą, pagal kurią nustatomos elektros ir dujų skirstymo kainos, teigia Investuotojų asociacija.

Tai reiškia, kad valstybės valdoma „Ignitis grupė“, siekianti iš biržos sąrašų išbraukti ESO akcijas, jas nuvertina maždaug 30 procentų.

„Reguliuojamo turto vertė (RAB) yra plačiai naudojamas dydis vertinant infrastruktūros bendroves. Mūsų atlikta analizė rodo, kad rinkoje vyraujant itin mažoms palūkanų normoms akcijų kainos dažnai net viršija šį dydį“,  – sakė Investuotojų asociacijos valdybos narė Sigita Pranckėnaitė.

Pasak jos, jeigu ESO reguliuojamą turto vertę laiko sąžininga tarifams nustatyti, ji turėtų būti teisinga ir akcijų supirkimui. „Todėl lieka du sprendimai – arba akcijų kainos, mokamos smulkiesiems, padidinimas, arba elektros ir dujų skirstymo kainos sumažinimas visiems Lietuvos vartotojams“, – teigė S. Pranckėnaitė.

2019 m. spalio 31 d. duomenimis, ESO reguliuojamo turto vertė siekia 1,6 mlrd. eurų, todėl atėmus skolas akcijų kaina turėtų siekti 997 mln. eurų, arba 1,114 eurų už akciją. Tuo tarpu „Ignitis grupė“ už ESO akcijas preliminariai siūlo 0,788 eurų už akciją.

„Akivaizdu, kad tai – siekis pasipelnyti smulkiųjų sąskaita. „Ignitis grupės“ vadovas Darius Maikštėnas teigia, kad ESO akcininkai nuo listingavimo pradžios 2016 metais „uždirbo“ 5 proc., tačiau pamiršta paminėti, kad ši grąža pasiekta per ketverius metus, o vos 1 proc. metinė grąža yra mažesnė nei ESO kapitalo kaštai“, – sakė S. Pranckėnaitė.

Ji taip pat teigia, kad „Ignitis grupė“ pradėjo ESO delistingavimo procesą tuomet, kai jokių konkrečių sprendimų dėl pačios „Ignitis grupės“ kotiravimo biržoje nepriimta. „Todėl užuot sudavus smūgį kapitalo rinkai, logiškiau būtų iškeisti ESO ir „Ignitis gamybos“ akcijas į „Ignitis grupės“, o ne versti smulkiuosius akcininkus trauktis iš dalyvavimo kapitale“, – sakė S. Pranckėnaitė.

Pasak jos, šiuo metu ESO ir „Ignitis gamybos“ ilgalaikis turtas sudaro net 80 proc. „Ignitis grupės“ ilgalaikio turto vertės. „Todėl kalbėti, kad bus listinguojama fundamentaliai kita bendrovė – nesąžininga. Jeigu likę 20 proc. verslo ir bus listinguojami brangiau, tai galima atspindėti skaičiuojant keitimo santykį“, – tvirtino S. Pranckėnaitė.

Šiuo metu Investuotojų asociacija buria ESO ir „Ignitis grupės“ akcininkus, kurie nepritaria delistingavimui.

ESO akcijų delistingavimo analizė

One comment

  1. Kaip mažasis ESO ir Ignitis gamyba akcininkas nepritariu tokiam delistingavimui, koks siuo metu bandomas „prastumti”. Būdamas dar ir įmones vadovas su atskingomis pareigomis, pasirinktinai rasčiau laiko dalyvauti asosiacijos veikloje suburtoje nepritarianciu likvidziausiu NASDAQ įmonių delistingavimui. Narystė kol kas tik svarstoma, nes kaip supratatau asocijacija apima daug platesnius klausimus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *